BÚVÁRORVOSI VIZSGÁLAT
rekreációs búvárok részére
A búvárorvosi vizsgálat célja a jelöltek szabadidős búvárkodásra való egyészségügyi alkalmasságának vizsgálata, a búvárbalesetek, egészségkárosodások megelőzése, tájékoztatás.
Amennyiben a jelölt valamilyen krónikus betegségben szenved, a vizsgálat célja, hogy olyan útmutatást adjunk, melynek segítségével minimalizálható a búvárbalesetek, illetve egészségkárosodás előfordulása.
A vizsgálat tartalma
- részletes kórelőzmény felvétele kérdőív felhasználásával
- teljeskörű fizikális vizsgálat
- dobhártya vizsgálata
- szükség esetén vér, vizelet vizsgálat
- EKG
- testtömeg mérése, BMI
- neurológiai vizsgálat
- tüdővizsgálat (koronavírus fertőzésen átesetteknek az alkalmas minősítés kiállításához kötelező a mellkasröntgen illetve teszttel nem igazolt, de tünetek alapján valószínűsített fertőzés esetén is)
A korlátozások nélkül merülők számára a vizsgálat eredményéről igazoló orvosi bélyegző+aláírás kerül a merülési napló megfelelő részére.
A korlátozással merülők számára 2 db A4-es dokumentum kerül kiadásra:
- a krónikus betegséghez tartozó merülési protokoll
- a korlátozásokat tartalmazó alkalmassági igazolás
A búvárorvosi vizsgálat díja: 15.000 Ft
dr. Németh Ágnes
Mobil: +36 20 217-92-62
E-mail: medneagi@gmail.com
Rendelő címe: Sopron, Győri u.10/B
A vizsgálat előzetes időpont egyeztetést követően történik!
"MBSZ merülési szabályzat, 3.3 pont....
A búvárképzésben résztvevő személynek, a merülést végző búvárnak, valamint a búvároktatónak rendelkeznie kell, egy évnél (18 éves kor alatt fél évnél) nem régebbi, alkalmasságáról szóló orvosi igazolással. Szülő vagy gondviselő belegyezés 18 éveskor alatt szükséges...."
Kiegészítés, pontosítás a törvényi háttérrel kapcsolatban: a szabadidős búvárok egészségi alkalmasságának véleményezését a 215/2004.(VII.13.) Korm.rend.bekezdése alapján sportorvos, iskolaorvos, háziorvos végezheti. A Háziorvostani Szakmai Kollégium és Országos Alapellátási Intézet állásfoglalása alapján a búvárorvosi tevékenység speciális dokumentált szakmai képzettséget, jártasságot igényel melyet pl. posztgarduális képzésen lehet megszerezni.
Röviden tehát a búvárkodáshoz elég a fent felsorolt orvosoktól is beszerezni az igazolást, azonban már az alapfokú tanfolyamon is felhívják a figyelmet a felelős hozzáállásra és arra, hogy ne csak igazolást szerezz, hanem valóban alkalmas legyél a búvárkodásra.
A búvárorvosi vizsgálat célja tehát minden olyan körülmény feltárása, ami a búvárt nagy valószínűséggel ki teheti veszélyeknek, legyenek ezek előző betegségek, műtétek vagy jelenleg is fennálló állapotok, akár csak ideiglenes gyógyszerszedés, vagy nem gyógyszeres kezelések.
Továbbá bizonyos krónikus betegségek esetében a búvárorvos továbbra is kiadhatja az igazolást bizonyos korlátozásokkal és tájékoztatva a búvárt az ebben az esetben alkalmazandó merülési protokolokról.